Uğur BUBER
Uğur BUBER
14 Şubat 2018 Çarşamba 02:53
Nisanda yürürlüğe girecek! Her evde var... Zorunlu değişim!

KOMBİDE yeni dönem başlıyor. Avrupa Birliği Enerji Verimliliği Talimatı’nin (Energy Related Products-ErP) Nisan 2018’de yürürlüğe girmesiyle beraber kombi ve kazanlarda artık yalnızca daha yüksek verimlilikteki yoğuşmalı ürünler tüketicilerin kullanımına sunulacak. Bir gün önce İstanbul’da sektördeki gelişmelere ait bir medya toplantısı tertip eden Baymak CEO’su Ender Çolak, Türkiye’nin hanelerde yakılan doğalgaz ithalatı için senelik 4.5 milyar dolar ödediğini belirterek, ErP uygulamasıyla zaruri hale gelecek yoğuşma teknolojisi sayesinde her sene 1.5 milyar dolarlık bir tasarruf sağlanacağını söyledi.

FATURA 3’TE 1 AZALACAK

2018’in enerji siyasetlerinin ana ekseninde yerli kaynaklara odaklanma, enerji verimliliği ve çeşitlendirme olduğunu hatırladan Ender Çolak, nisan ayında yürürlüğe girecek olan ErP’nin, verimliliği artırmada etrafa, tüketiciye ve ülke ekonomisine katkısıyla en ehemmiyetli etkenlerden biri olacağını söyledi. Yalnızca yoğuşmalı kombilerin imalat ve satışının yapılmaya başlanmasıyla, binaların izolasyon ve konumuna paralel tüketimde yüzde 25-35 aralığında bir tasarruf sağlanacağını öne süren Çolak, tüketicilerin de doğalgaz faturalarının üçte bir oranında düşeceğini vurguladı. Çolak’ın aktardığı bilgilere göre, Türkiye’de takriben 10 milyon civarında kombi var. Bunların 6-7 milyonu daha önceki tip konvansiyonel kombiler. ErP’nin uygulanmasıyla birlikte mevzubahis kombilerin en az yarısının 2-3 yıl içerisinde değişmesi öngörülüyor

2 YILDA AMORTİ

Baymak CEO’su Çolak her yıl adet bazında yaklaşık 1.2 milyon büyüyen pazarda, 400 bin civarında yoğuşmalı kombi satıldığını söyledi. 21 Nisan’da devreye girecek ErP Yönergesi dahilinde üretilecek yoğuşmalı kombilerle standart kombiler arasında vasati 800 ila bin lira ücret farkı olabilecek. Çolak, “Yurttaşlar açısından yoğuşmalı kombiler diğerlerine göre ortalama bin TL daha fazla. Ancak sağlanacak tasarrufla İstanbul’da bir hane bunu 2 senede amorti edebiliyor. Doğu şehirlerinde ise bu müddet 1 seneye kadar düşebiliyor” diye konuştu. Klimalara uygulanan vergi indirim teşviğinin kombilerin bu dönüşümü sürecinde de uygulanabileceği söyleyen Çolak, bu sayede tasarruflu döneme geçişin çok daha hızlı olabileceğini dile getirdi.

ÇEKİNCE YARATACAK

Diğer taraftan ErP uygulamasının ayrıntılarının daha Bakanlık tarafından yayımlanmadığını belirten Çolak, tertip etmenin AB ile uyumlu olması ve üreticilere nisan ayından sonra hiçbir şekilde daha önceki teknolojili ürünlerden stok tutulmasına olanak vermemesi gerektiğini belirtti. Sektörün bu uygulamaya göre şekilleneceğinin de vurgulayan Çolak, “Bu sene sektörün yatay izlemesini bekliyoruz. Bunun nedeni de ilk çeyrekte ananesel kombide satış artışı yaşanırken Nisan sonrasında, mevcut ürünlere göre yüzde 40-50 daha yüksek ücretli yoğuşmalı kombilerin, tüketicilerde ister istemez bir çekince yaratacak olması. 2015’de bu süreçten geçen Avrupa ülkelerinde de benzer bir trend görüldü. Pazarda yüksek büyüme oranlarını görmek için 2019’u beklememiz gerekiyor. Ancak Baymak olarak son 4 senedir yoğuşmalı kombi ve kazan alanında yaptığımız altyapı yatırımlarıyla sektörden ayrıştık. 2018 için de yoğuşmalı kombi pazarında pazardaki yatay seyre karşın yüzde 15 gibi iddialı bir büyüme ve dolayısıyla pazar hissesi artırma hedefimiz var” şeklinde konuştu.

CARİ AÇIĞA KATKI

ENERJİ konusunda tüm ürünler için ekolojik gereksinimleri belirleyecek yönetmelik kapsamında kaynak kullanımda tasarruf sağlanması ve zarar veren emisyonların azaltılması amaçlanıyor. Yönetmeliğe göre, ülke içinde üretilen veya dışardan alınan 400 kilovata kadar ısıtma kapasiteli kombi ve kazanlar, yoğuşmalı teknolojiye sahip olacak. Yeni kombi ve kazanlarda verimlilik ön tasarıda tutulacak. Böylelikle, doğalgaz tüketimi ve faturası azalırken, ülke ekonomisine de ehemmiyetli katkı sağlanacak. Değişim süreci bitirdiğinde, 4.5 milyar dolar düzeyinde olan hanelerin doğalgaz tüketiminin de ülke düzeyinde her yıl 1.5 milyar dolar gerilemesi bekleniyor. Ender Çolak, Baymak’ın hedeflerini anlatırken ise bu ay içinde Turquality programına müracaat edeceklerini belirterek, devletin Turquality marka desteğini de arkalarına alarak gerek Batı Avrupa gerekse Avrasya ve Kuzey Afrika pazarında hızla büyümek istediklerini söyledi. Ana ihracat ürünlerinin kombi yanında güneş kolektörü, su ısıtıcıları ve biomass kazanlar olduğunu belirten Çolak, bu yıl ihracattaki büyüme hedeflerinin yüzde 20 olduğunu dile getirdi. Hürriyet

Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.