Uğur BUBER
Uğur BUBER
14 Şubat 2018 Çarşamba 06:11
İkinci el otomobillerde 3 ay garantili dönem başlıyor

Gümrük ve Ticaret Bakanlığı tarafından hazırlanan ‘İkinci El Motorlu Kara Taşıtlarının Ticareti İle ilgili Yönetmelik’ bir gün evvel Resmi Gazete’de yayımlandı. Mevzubahis yönetmeliğe göre, ikinci el motorlu kara taşıtı ticareti, işletmesi yerine yetki dokümanı alan tacirler ile esnaf ve sanatkarlar tarafından yapılacak. Yetki dokümanı her bir işletme için ayrı ayrı tertip edecek ve devredilemeyecek.   

SUÇ İŞLEMEMİŞ OLACAK 

Yetki dokümanının geçerlilik müddeti beş sene olacak. Yetki dokümanı verilirken, alakalı odaya kayıtlı olma, gelir veya müesseseler vergisi mükellefi olma, on sekiz yaşını doldurmuş olma, iflas etmemiş veya iflas etmiş olsa dahi itibarını yine kazanmış olma gibi şartlar aranacak. Ayrı olarak, isteyerek işlenen bir suçtan dolayı affa uğramış olsa bile anayasal düzene ve bu düzenin işleyişine, ulusal savunmaya ve devlet sırlarına karşı suçlar ile zimmet, rüşvet, hırsızlık, dolandırıcılık, terörizmin finansmanı, hileli iflas, ihaleye fesat karıştırma veya vergi kaçakçılığı gibi suçlardan karar giymemiş olma, ticaret ve sanat icrasından hükmen yasaklanmamış olma gibi kriterlere de bakılacak. 

SİSTEM OLUŞTURULACAK

İkinci el motorlu kara taşıtı alım satım faaliyetleri dahilinde yönetmelikte öngörülen vesikaların takip ve kontrolünü sağlamak emeliyle Bakanlık tarafından İkinci El Motorlu Kara Taşıtı Ticareti Bilgi Sistemi oluşturulacak. Sistem sayesinde ikinci el motorlu kara taşıtı ticaretinin mevzuata uygun olarak yürütülmesi ve bu ticarete ait aktüel ve emin bilginin tedarik edilmesi sağlanacak. 

Arıza 30 günde giderilmeli

İkinci el otomobil ve motosikletin motor, şanzıman, elektrik sistemi gibi parçaları satış tarihinden itibaren üç ay veya beş bin kilometre, ikinci el motorlu kara taşıtı ticaretiyle iştigal eden işletmenin garantisi altında olacak. Garanti müddetinde otomobilde oluşan arızalar en yüksek otuz, motosiklette oluşan arızalar ise en yüksek yirmi iş gününde giderilecek. Ters vaziyette tamirde geçen on iş gününü takip eden üç gün içinde taşıt sahibine ikame taşıt tahsis edilecek.

Elektronik ortamda ödeme

İkinci el motorlu kara taşıtı ticaretinde taşıt bedeli elektronik ortam üzerinden ödenebilecek. Bu sayede, taşıt mülkiyeti ile satış bedelinin eşanlı olarak el değiştirmesi sağlanarak tarafların yaşadığı mağduriyetlerin önüne geçilecek. Ayrı olarak kayıtdışılık da azaltılacak. 

Anahtar Kelimeler:
GarantiIkinci El5 Bin3 Ay
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.