Uğur BUBER
Uğur BUBER
20 Şubat 2018 Salı 21:34
Bakan öğretmen alımları hakkında müjdeyi verdi

Milli Eğitim Bakanı İsmet Yılmaz, Adana'nın merkez Seyhan kazasına bağlı Zeytinli Semti'nde yaptırılan, Zeytinli Ortaokulu açılış merasiminde yaptığı konuşmada, okulun hayırlı olması temennisinde bulundu.

Adana'ya okulun kazandırılmasında emeği geçenlere teşekkür eden Yılmaz, bu okulda Avrupa Birliği Bakanı ve Başmüzakereci Ömer Çelik gibi, Türkiye'nin geleceğini yapacak nice talebelerin yetişeceğine inandığını belirtti.

Yılmaz, okulun bir yıl gibi kısa müddette bitirmesinin ülkenin nereden nereye geldiğinin en güzel göstergesi olduğunu, burada 164 talebeye eğitim verileceğini söyledi.

Türkiye'nin en büyük zenginliğinin beşeri anaparası olduğunu vurgulayan Yılmaz, şöyle devam etti:

"Beşeri anaparayı değerli kılan da eğitimdir. Milli Eğitim Bakanlığı olarak eğitim çağındaki herkese kişilik, beceri ve yeteneklerini en üst düzeyde geliştirmesi için fırsat eşitliği temelinde eğitim vermeye çalışıyoruz. Talebelerimizin, iletişim yeteneği yüksek, takım çalışmasına uyumlu, eleştirel ve analitik düşünceye sahip fertler olmasını istiyoruz. Bu emele uygun eğitim, bu arada ülkemizin bilgi ekonomisine geçişi ve demokrasinin gelişmesi için de gereklidir. Bu yüzden bu dönemde en büyük yatırımı eğitime yaptık. 2018 yılında merkezi hükümet bütçesinden 134 milyar 727 milyon lirayı eğitim için ayırdık. Bu toplam bütçenin yüzde 18'inden fazladır. Ulusal gelirimizin yüzde 6,2'sinden fazlasını da yeniden eğitime ayırıyoruz. Bu bütçeyle toplumun hemen hemen tüm kesimlerini içine alan örgün ve yaygın eğitim öğretimi yerine getirmekteyiz. Bugün 65 bin üzerindeki okulumuzda bir milyondan fazla öğretmenimizle 18 milyona yakın talebemize eğitim vermekteyiz."

Yılmaz, kaliteli ve fırsat eşitliği temelinde eğitimin değişmez hedefleri olduğunu vurgulayarak, "Kaliteli eğitim için evvela alt yapının bitirmiş olması gerekli. Ben ilkokulu 70, liseyi 70 kişilik sınıfta okudum. Hep o dönemde şunu sorardım, derse giren öğretmen sınıfta 70 kişi varsa bir talebesine bir dakika ayırabilir mi? Ayıramadığı vakit da burada kaliteli bir eğitimden söz edilebilir mi? İşte nüfusumuz arttı fakat buna karşın nüfusumuzun artış hızından kat kat daha fazlası yeni okullar, derslikler yaptık." ifadelerini kullandı.

"25 BİN ÖĞRETMENİ BİR YILDA EĞİTİM AİLEMİZE KAVUŞTURUYORUZ"

Eğitimin kilit taşının öğretmenler olduğuna dikkati çeken Yılmaz, eğitimde başarının yakalanması için öğretmene yatırım yapmak gerektiğini aktardı.

İsmet Yılmaz, en büyük yatırımı öğretmene yaptıklarının vurgulayarak, şöyle devam etti:

"584 binin üzerinde öğretmenin atamasını gerçekleştirdik. Bugün gördüğümüz her üç öğretmenden ikisi bizim dönemimizde atandı. Şimdi bir gün evvel duyuruya çıkıldı, 20 bin öğretmen daha alacağız. Bu alımla beraber inşallah bir kanun önerisi daha var. Fiyatlı öğretmenler arasında da bize 5 yıl fiyatlı öğretmenlik yapmış olmak kaydıyla bir 5 bin öğretmen daha alacağız. 25 bin öğretmeni bir senede eğitim ailemize kavuşturuyoruz. Bu sayı bir takım ülkelerin toplam kamu görevlisinden daha fazladır. Öğretmen başına düşen talebe sayısı ilköğretimde 28'den 17'ye, ortaöğretimde 18'den 13'e düştü. Bu değer ile İngiltere, Japonya ve Güney Kore ile aynıyız, Fransa'dan daha iyiyiz. Norm kadro öğretmen doluluk oranı hemen hemen her bölgede yüzde 90'ın üzerine çıktı. Doğu Anadolu'da yüzde 92, Güneydoğu Anadolu'da yüzde 90, ülke genelinde de yüzde 90 civarında. Şayet bugün biraz öğretmen eksikliği varsa Marmara Bölgesi'nde İstanbul'da var. Dezavantajlı bölgelere, kimselere, kişilere pozitif ayrımcılık yapılması gerekir diyorsunuz ya sayın bakanım, işte biz de bu dönemde öğretmenimizin çoğunu Doğu ve Güneydoğu'da istihdam ettik."

"İKİLİ EĞİTİMİ TAMAMİYLE KALDIRACAĞIZ"

Yılmaz, kaliteli eğitim için derslik başına düşen talebe sayını mantıklı hale getirilmesi gerektiğini, bunu 36'dan 24'e indirdiklerini, Başbakanın direktifiyle ikili eğitimi ortadan kaldıracaklarını bildirdi.

282 bin yeni derslik yaptıkları bilgisini veren Yılmaz, "İkili eğitimi ortadan kaldırmak için 58 bin dersliğe ihtiyacımız var. Ama 47 bin derslik şu anda yapılıyor. Arada 11 bin fark var. Allah kısmet ederse önümüzdeki 1,5 yılda bunu da kapatıp, ikili eğitimi tamamiyle kaldıracağız." dedi.

Bakan Yılmaz, Adana'da geçen yıl 300 okulda ikili eğitim yapılırken, bu yıl 200'e düşürüldüğünü, bir yılda 100'e yakın okulu Adana'ya kazandırdıklarını ifade etti.

"432 BİN AKILLI TAHTAYI ÖĞRENCİLERİMİZLE BULUŞTURDUK"

Daha kaliteli eğitim için teknolojinin eğitimle buluşturulması gerektiğine vurgu yapan Yılmaz, sözlerini şöyle sürdürdü:

"Fatih Projesi'ni başlattık. Bir milyon 437 binin üzerinde tablet bilgisayarı öğretmenlere ve öğrencilerimize dağıttık. 432 bin akıllı tahtayı öğrencilerimizle buluşturduk. Önümüzdeki dönemde ilkokulları, mesleksel eğitim ve özel eğitim müesseselerini da Fatih Projesi kapsamına alacağız. Kodlama eğitimini başlattık. Beş ve altıncı sınıflarda teknoloji dersimiz var. O dersimizin içerisinde kodlama dersi vereceğiz. İstiyoruz ki evlatlarımızın kodlama dersi uygulamasını yapabilmesi için klavyeli bilgisayarlar olsun, bu alanda da çalışabilsinler.

Kaliteli eğitim için olmazsa olmaz unsurlardan birisi müfredatın aktüellenmesi. Bilgi, teknoloji değişiyor. Bilgi ve teknolojinin değişimi müfredatın değişmesini mecburi kılmaktadır. Bu yıl bir, 5 ve 9'uncu sınıflarda 51 dersin müfredatını yeniledik. Önümüzdeki dönemde geri kalan sınıfların derslerini aktüelleyeceğiz. Evlatlarımızın 21. asrın ihtiyacı bilgi, maharet, davranış, davranış ve değerleri almasını sağlayacağız. Müfredatı aktüellerken, sadeleştirmeye ehemmiyet verdik. Değerler eğitimi kesinlikle olması gerekir dedik. Bir de analitik düşünme yeteneğinin hızlandırılması gerekir dedik. Bu ilkeler çerçevesinde müfredatı aktüelleştirdik."

KOŞULLU EĞİTİM YARDIMI

Bakan Yılmaz, yaygınlaştırdıkları okul öncesi eğitimde bu yıl 37 kaptan şehir belirlediklerine dikkati çekerek, şu değerlendirmede bulundu:

"Pilot illerde öğrencilerimizin kırtasiye giderlerini bakanlık olarak karşılıyoruz. Hedefimiz, her evladımızın ilkokula başlamadan önce bir yıl okul öncesi eğitimi almasını sağlamaktır. Fiyatsız kitap dağıtımını başlattık. 2003'den bu güne kadar 2 milyon 680 bin fiyatsız kitap dağıttık. Bütçemizden 4 milyar 600 milyon lira para ödedik. Koşullu Eğitim Yardımı programını başlattık. Annelere şunu söylüyoruz; düzenli olarak evlatlarınızı, kız ve erkek çocuklarınızı, anaokuluna, ilkokula, ortaokula, liseye gönderirseniz devlet olarak size yardımcı olacağız. Anaokula ve ilkokula gönderdiğin her erkek talebe için 35 lira, kız talebe için 40 lira. Liseye gönderdiğin her erkek talebe için 50 lira, kız talebe için 60 lira hesabınıza para yatıracağız dedik. Şu ana kadar annelerimizin hesabına 6 milyar lira, başka bir deyişle 6 katrilyon lira para yatırdık."

Yılmaz, 1 milyon 229 bin talebeyi taşıma ile eğitimle buluşturduklarını, 91 bin özürlü talebenin evinden alınıp okula getirildiğini aktardı.

Hastanelerde geçici sınıflar açarak 13 bin talebeye eğitim olanağı sağladıklarını belirten Yılmaz, okul sütü programında 6 milyon talebeye süt ve kuru üzüm dağıtıldığını bildirdi.

Fiyatsız yetiştirme ve destekleme kurslarına 9 milyon talebenin devam ettiğini, beşinci sınıflarda 800'e yakın kaptan okulda haftada 15 saat İngilizce eğitimine başladıklarını kaydeden İsmet Yılmaz, sistem oturunca bütün Türkiye'ye yaygınlaştıracaklarını izah etti.

Konuşmaların hemen peşinden Ulusal Eğitim Bakanı Yılmaz, Avrupa Birliği Bakanı ve Başmüzakereci Ömer Çelik, talebelerle kurdele keserek, okulu hizmete açtı, sınıfları gezdi.

Anahtar Kelimeler:
BakanöğretmenAlımı
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.